Telafiden, uyum sağlamaya...

Kuşkusuz her evlilik mutluluk hayalleri ile başlar. Fakat her zaman hayal edildiği gibi devam etmez ve boşanma kaçınılmaz olur. Boşanma sadece hukuki değil, duygusal-ekonomik-toplumsal da bir süreçtir. Boşanmaların bugün hızla artmakta olduğunu biliyoruz. Bunun aileden aileye değişen kimi zaman ailesel kimi zaman toplumsal nedenleri bulunmakta. Aile ortamı ciddi biçimde bozulduğunda, çiftler birbirine ciddi anlamda zarar vermeye başlamışsa, bu durumdan çocuklar geri dönülmez hasarlar vermeye başlamışsa; o evliliğin bitmesi devam etmesinden daha sağlıklı olabilmektedir.

Boşanma danışmanlığı; boşanma sürecinde psikolojik sorunlar yaşamayı en aza indirmek, ortaya çıkması muhtemel olan yas ve kayıpla baş etmeyi kolaylaştırmak, bu sürecin çocuklar ve çiftler açısından en az hasarla atlatılmasını kolaylaştırmak, oluşabilecek çatışmaların uygun biçimde uzman desteği ile çözülmesi, bu durumun çocuklara anlatılması gibi sürecin sancılarını en aza indirmek için verilen bir hizmettir.

Nasıl Çalışıyoruz?

Boşanma Danışmanlığı, boşanma öncesi / sonrasında tarafların ilişkilerinin bu yeni formlarında bir arada ya da ayrı ayrı alabilecekleri bir uzlaşma süreci talep eden çiftlere hizmet vermeyi hedefler. Bu hizmetin temel amacı bu yeni ilişkiyi daha güvenli, sağlıklı bir alan haline getirmektir.

Boşanma danışmanlığında amaç; boşanmaya karar vermiş çiftlerin sorunsuz bir şekilde ayrılabilmeleri ve çocuğun bu durumdan negatif etkilenmesini engellemektir.
Boşanma danışmanlığına genellikle boşanma sonrasında başvurulmuş olsa da hizmetin niteliği boşanma öncesinde başlayarak alınan destekler ile artmaktadır.
Boşanma danışmanlığı ile "İyi boşanma" kavramına ulaşılarak çiftlerin ilişkilerini bitirme nedenlerinin gerçekten kabul edilmesi ile ayrılığın patolojik boyutundan korunur ve gerek bireysel gerek varsa çocuklar için boşanmanın travmatize etkisi minimize edilir.

Boşanma Danışmanlığı Hizmetleri ile
♣ Çocuk Ruh Sağlığı
♣ Yetişkin Ruh Sağlığı
♣ Toplumsal Değişimle Başedebilme
♣ Kimlik Bütünlüğü
♣ Hukuki Süreç
♣ Yeniden Anne-Babalık
♣ Duygusal Sağlık
♣ Ekonomik Uzlaşma gibi alanlarda kazanımlar elde edilmektedir.